Panel logowania dla poszukujących pracy:
adres e-mail:
haslo:

Studencie, wydepcz swoją drogę do kariery


Nie powtarzaj za znajomymi, że rynek pracy jest trudny i ciężko na nim zaistnieć. Zamiast tego zacznij działać i wydepcz swoją drogę do kariery. Oto 10 ważnych postanowień, które ci w tym pomogą.

1. Napisz CV
To powinno być pierwsze z postanowień. Banalne? A czy masz CV spełniające dzisiejsze standardy? Według nowych wzorców dobrze jest umieścić na początku CV opis siebie i swoich umiejętności. Sztuka polega na tym, aby opisać się w dwóch, trzech zdaniach – doradza Joanna Żukowska ekspert serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl. Wciąż popularna jest tradycyjna wielkość czcionki, czyli dwunastka, ale coraz częściej stosuje się pogrubienie tego, co może być w dokumentach aplikacyjnych szczególnie ważne np. znajomość języków obcych. Odchodzi się od opisywania zainteresowań – dodaje.


2. Zrób odpowiednie zdjęcie do CV
Choć rekruterzy powtarzają jak mantrę, że zdjęcie w CV powinno być oficjalne, to wciąż otrzymują w aplikacjach o pracę zdjęcia osób z imprez, spotkań rodzinnych lub wakacji. Nie popełniaj tego błędu i zrób odpowiednie zdjęcie, które mógłbyś zamieścić nie tylko w tradycyjnej aplikacji, ale i w serwisach on-line.


3. Zarejestruj się w serwisach rekrutacyjnych
Jeśli jesteśmy przy serwisach on-line, zarejestruj się na nich. Korzyści? Dajesz sygnał pracodawcom, że jesteś i szukasz pracy. Rejestracja pozwoli ci na bieżące śledzenie rynku ofert pracy, które dodatkowo mogą być przesyłane bezpośrednio na twój adres e-mail. To jedno z ważniejszych postanowień, które musisz zrealizować.


4. Zgłoś się do studenckiego biura karier
Powinieneś też, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, wybrać się do studenckiego biura karier. Biura zajmują się nie tylko pozyskiwaniem i gromadzeniem ofert pracy, prowadzą również konsultacje z pisania CV (możesz więc pokazać im to, które stworzyłeś), warsztaty z autoprezentacji na rozmowie kwalifikacyjnej (to bardzo cenne, gdyż pozwolą ci poznać reguły, jakimi rządzą się spotkania z pracodawcami), a także konsultacje indywidualne z psychologami (którzy pomogą określić twoje mocne i słabe strony).


5. Nie przegap tragów pracy
Najbliższy wysyp imprez targowych odbędzie się w lutym i marcu, kolejny we wrześniu i październiku. Informacji o targach szukaj w sieci i koniecznie się na nie wybierz. Co istotne, na targi weź ze sobą teczkę z wydrukowanym CV. Nigdy nie wiadomo, kiedy ci się przyda.


6. Weź udział w studenckich konkursach
Próbując wydeptać ścieżkę kariery, warto brać udział w konkursach dla studentów. Organizują je uczelnie, firmy oraz fundacje. Uczestnictwo w prestiżowych konkursach, wyróżnienia i wygrane, to informacje, które wzbogacą twoje CV. Są szczególnie ważne, gdy dopiero zaczynasz zapełniać rubrykę „doświadczenie”.


7. Znajdź i aplikuj na st
Koniecznie już w marcu  zacznij szukać letniego stażu. Robiąc to dwa tygodnie przed planowaną datą rozpoczęcia, może okazać się, że wybrane firmy nie mają już wolnych miejsc. Informacje o stażach znajdziesz w sieci, zarówno bezpośrednio na stronach firm, ale i w serwisach studenckich. Warto przeglądać także media społecznościowe.


8. Podejmij pracę tymczasową
W trakcie roku akademickiego znajdź czas na pracę dorywczą. Pracę tymczasową warto traktować nie tylko jako źródło szybkich zarobków, ale przede wszystkim jako trening w byciu pracownikiem, częścią zespołu, a także w byciu podwładnym – zauważa Joanna Żukowska ekspert z MonsterPolska.pl. Umiejętność pracy zdobywa się sukcesywnie – podkreśla.

 

9. Zaangażuj się w wolontariat
Niezależnie od natłoku obowiązków powinieneś znaleźć czas na wolontariat. Nie musi on angażować cię dwa razy w tygodniu przez pół roku, ale może to być wolontariat skupiony wokół określonych, cyklicznych działań. Udział w społecznych akcjach bardzo dobrze o tobie świadczy. Dziś wiele międzynarodowych korporacji zachęca swoich pracowników właśnie do udziału w wolontariacie pracowniczym. Taki punkt w CV to atut.

10. Działaj przez cały rok
 Niech plany obowiązują cię cały rok i nie gasną wraz ze słomianym zapałem… po tygodniu. Postaw sobie cele na cały rok i niech ewentualne porażki cię nie zniechęcają. Wydepcz swoją drogę do kariery w 2017 roku i nie odpuszczaj żadnego z postanowień.

***
MonsterPolska.pl to międzynarodowy serwis z ofertami pracy (część grupy Monster.com), oferujący dostęp do ponad 4,5 miliona ofert pracy w ponad 40 krajach. Jako pionier rekrutacji online MonsterPolska.pl efektywnie łączy pracodawców z pracownikami, realizując zarówno rekrutacje lokalne, jak i te o charakterze międzynarodowym. Skuteczność rekrutacji gwarantują unikalne rozwiązania technologiczne i komunikacyjne, tworzone w odpowiedzi na zmieniające się̨ potrzeby rynku pracy. www.MonsterPolska.pl


Kontakt dla mediów:
Katarzyna Ornat
katarzyna.ornat@inb-digital.pl
+48 509 680 121


ABK KARIERY
Seminarium doktoranckie we WSIiZ - NAUKI O MEDIACH