Wśród zawodów, na które wciąż wzrasta zapotrzebowanie, warto wymienić front end developera. Aby sprawdzić się na tym stanowisku, nie trzeba kończyć studiów – najważniejsze jest zdobycie konkretnych umiejętności. Atrakcyjne portfolio zwiększy Twoją szansę na otrzymanie posady.
Kim jest front end developer?
Osoba na tym stanowisku zajmuje się walorami wizualnymi tworzonego oprogramowania. Może kompleksowo opracowywać wszystkie rozwiązania wykorzystywane w danym projekcie lub skupiać się na wybranych aspektach. Do obowiązków zawodowych front end developera należy wliczyć między innymi tworzenie graficznego interfejsu aplikacji, dbanie o atrakcyjny wygląd animacji czy o funkcjonalność przycisków odpowiadających za konkretne funkcje. W rezultacie osoba pracująca w tym zawodzie musi posiadać umiejętności programisty oraz grafika. Do przykładowych zadań front end developera może należeć wzbogacenie danego portalu o slidery lub zaprojektowanie rozwijanego menu. Z jego usług korzystają między innymi właściciele sklepów internetowych, którym zależy na stworzeniu wirtualnej przestrzeni przyjaznej dla potencjalnego klienta. Warto podkreślić, że osoba na tym stanowisku pracuje z wykorzystaniem różnych języków programowania. Największe szanse na otrzymanie zatrudnienia mają kandydaci, którzy biegle posługują się nie tylko HTML, ale również CSS czy JavaScript, dopasowując język programowania do oczekiwań zleceniodawcy.
Jak zostać front end developerem?
Pracę w tym zawodzie mogą rozpocząć osoby początkujące, które nie mają doświadczenia w branży IT. Co więcej, nie jest konieczne posiadanie kierunkowego wykształcenia, chociaż absolwenci studiów informatycznych łatwiej odnajdują się w tej profesji. Dla potencjalnego pracodawcy najważniejsze są realne umiejętności, które można wypracować na przykład dzięki kursom i szkoleniom. Z ich pomocą zdobędziesz podstawową wiedzę, która otworzy Ci drzwi do kariery na stanowisku junior front end developer. Jeśli nie czujesz się dobrze w samodzielnym trybie nauki, możesz zdecydować się na bootcampy. W ramach tego typu szkoleń masz szansę poznawać najważniejsze zagadnienia z pomocą mentora. Dzięki temu nie będziesz musiał samodzielnie rozwiązywać napotkanych problemów, a w razie potrzeby poprosisz o dokładniejsze wytłumaczenie konkretnych kwestii. Wśród godnych uwagi szkół organizujących bootcampy warto wymienić Coders Lab, IT Academy czy Kodilla. Kolejnym krokiem powinno być stworzenie własnego portfolio. Musisz w nim umieścić własne projekty stron internetowych lub programów, aby przekonać pracodawcę, że posiadasz niezbędne umiejętności. Dopiero po uzupełnieniu atrakcyjnego portfolio możesz starać się o otrzymanie wymarzonej posady.
Oferty pracy dla branży IT znajdziesz na https://theprotocol.it/
Na portalu Protocol znajdziesz wiele ogłoszeń dedykowanych zarówno doświadczonym, jak i początkującym front end developerom. Warto podkreślić, że w tym zawodzie kluczowym wymogiem jest także biegła znajomość angielskiego. Zanim zdecydujesz się na złożenie swojej aplikacji, zadbaj również o tę umiejętność.