4 praktyczne zasady budowania sieci kontaktów

Networking oznacza nawiązywanie relacji biznesowych w celu budowania współpracy, wymiany informacji lub umiejętności. Posiadanie sieci kontaktów ma wiele zalet – może na przykład pomóc w znalezieniu atrakcyjnej posady i rozwinięciu kariery. Sprawdź, jak stworzyć swoją bazę znajomości.

Zasada 1: Zawsze bądź przygotowany

Nigdy nie wiadomo, kiedy nadarzy się okazja do spotkania nowych osób związanych z branżą, w której pracujesz lub chcesz pracować. Pamiętaj więc, żeby mieć przy sobie wizytówki, które będziesz mógł wręczyć swoim rozmówcom. Dobrym pomysłem okaże się również przygotowanie krótkiej prezentacji o swojej działalności.

Zasada 2: Bierz udział w konferencjach i imprezach branżowych

Aby rozwijać sieć kontaktów, należy podejmować aktywne działania. Wybierz się na targi pracy, konferencje, spotkania branżowe czy inne wydarzenia związane z Twoim sektorem. Nie tylko zdobędziesz wiedzę, ale poznasz też wielu specjalistów, którzy chętnie nawiążą rozmowę i podzielą się swoim doświadczeniem. Znajdziesz odpowiedzi na nurtujące pytania, a ponadto zdobędziesz kilka nowych kontaktów.

Zasada 3: Zdefiniuj swoje cele

Jasne określenie swoich celów zawodowych ma bardzo duże znaczenie w nawiązywaniu relacji. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, co chcesz osiągnąć. Poświęć zatem trochę czasu, żeby zastanowić się, czego tak naprawdę poszukujesz i jakie znajomości mogą być ważne dla Twojej kariery.

Zasada 4: Nie skupiaj się tylko na własnych korzyściach

W networkingu chodzi przede wszystkim o wzajemne korzyści – pomoc, dzielenie się wiedzą, potrzebnymi informacjami itd. Pamiętaj, żeby dawać od siebie, a nie tylko skupiać się na otrzymywaniu. Ustal, jakie są Twoje największe wartości. Stale pracuj nad swoją charyzmą i wzmacniaj pewność siebie. W tym celu możesz np. poznawać techniki relaksacyjne i nauczyć się panować nad stresem.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/bola-cie-plecy-oto-6-szybkich-cwiczen-do-wykonania-w-pracy